فرآیند شیمی ایرانیان تولید کننده مواد اولیه آرایشی وبهداشتی
دیابت در کودکان
  تاریخ ثبت :  10/19/2011
  دسته بندی :
 تعداد بازدید:1323

بيماري ديابت چيست؟

بیماری دیابت یک بیماری مزمن است که در اثر اشکال در سوخت و ساز مواد ایجاد می شود. این بیماری در اثر کمبود ماده ای به نام انسولین بوجود می آید که توسط یکی از غدد بدن یعنی لوزالمعده (پانکراس) درست می شود. وقتی که ما غذا می خوریم بخش عمده ای از غذا بصورت قند در می آید که سلولهای بدن که در واقع سربازهای بدن هستند و کارها را انجام می دهند از آن برای تهیه انرژی استفاده می کنند. انسولین مانند کلیدی است که در سلولهای بدن را باز می کند و باعث می شود که سلولها بتوانند از این منبع انرژی (قند موجود در خون) استفاده کنند. در بیماری دیابت بخشی از لوزالمعده که انسولین را می سازد دچار آسیب می شود. (اما در نظر داشته باشید که بخشهای دیگر لوزالمعده که کارهای دیگری و وظایف دیگری دارند همچنان به کار خودشان ادامه می دهند).

علائم بيماري ديابت کدامند؟

تصور کنید زمانی که انسولین وجود نداشته باشد در سلولها بسته می ماند. و به سربازهای بدن غذا نمی رسد بنابراین سربازهای بدن فریاد می زنند که ما گرسنه هستیم که فریاد آنها بصورت پیغامی به مغز می رود و مغز به فرد دستور می دهد که غذای بیشتری بخورد بنابراین یکی از علائم بیماری شما یعنی خوردن زیاد پیدا می شود. اما فرد هر چقدر هم که غذا می خورد چون کلیدی وجود ندارد به سلولها غذا نمی رسد مثل این می ماند که در یک قلعه سربازهای گرسنه گیر افتاده باشند و پشت در قلعه پر از غذا باشد. اما در قلعه بسته باشد مادامی که در قلعه بسته باشد سربازها گرسنه باقی می مانند. این غذای اضافی در بدن باعث بالا رفتن قندخون می شود قندخون بدن مانند وقتی می شود که شما درون چای خودتان قند زیادی ریخته باشید وقتی که چای شما خیلی زیاد شد و زیادی شیرین شد شما چکار می کنید؟ بله یک مقدار آب یا چای به آن اضافه می کنید خوب در بدن هم وقتی که قند درون خون خیلی بالا رفت فرد شروع به خوردن آب زیاد می کند پس یکی دیگر از علائم بیماری قند یعنی خوردن آب زیاد اتفاق می افتد بچه ها وقتی که شما زیاد آب می خورید کجا می روید بله شما زیاد به دستشویی می روید پس علامت سوم یا ادرار زیاد دیده میشود. بچه ها اون سربازهایی که درون قلعه بودند وقتــــی مدت زیادی غذا به آنها نرسید چه اتفاقی براشون می افتد بله بی حال می شوند و لاغر می شــوند در بدن انسان هم همین اتفاق می افتد پس فرد دیابتی دچار کاهش وزن و بی حالی می شود.

درمان بیماری ديابت چگونه است؟

بچه ها در قسمت قبل یاد گرفتیم که دلیل بیماری دیابت کمبود انسولین است پس باید این انسولین را به صورتی به بدن خودمان برسانیم در حال حاضر بهترین روش جبران کمبود انسولین استفاده از انسولین به شکل تزریق است فرم های دیگر مثل انسولین های خوراکی یا استنشاقی در حـــال بررسی است ولی فعلاً به هیچ عنوان برای شما این نوع انسولین ها توصیه نمی شود. چون این نوع انسولین ها هنوز برای شما هم پرخطر است هم اینکه جذب کمی دارد. اما انسولین های تزریقی هم شکل های متفاوتی دارد و اینکه شما از چه نوع انسولین استفاده کنید به تصمیم پزشک شما بستگی دارد.

چه نوع انسولین هایی وجود دارند؟

1) یکی از انواع انسولین ان.پي.اچ  است که آهسته کار می کند و حداکثر اثر آن پس از حدود 8 ساعت است (این انسولین کدر است).

2) انسولین رگولار : که شفاف و مانند آب است و بسیار زود یعنی حدود نیم ساعت پس از دریافت اثر می کند و حداکثر اثر آن 3 ساعت است.

3) انسولین لانتوس یا گلارژین : نوع جدیدی از انسولین است که معمولاً پزشک به شما توصیه می کند. شب هنگام خواب استفاده شود و مدت اثر آن 24-18 ساعت است این نوع انسولین شفاف است و با انسولین های طولانی مدت شبیه خودش مثل ان.پي.اچ از این نظر متفاوت است این نوع انسولین برخلاف ان پی اچ و رگولار که معمولاً ترکیبی استفاده می شود با هیچ نوع انسولین دیگری درون سرنگ نباید مخلوط شود.

4) اسپارت یا نووراپيد که انسولین سریع الاثر است.